در حال بارگذاری ...

فصلنامه شماره 65

تئاتر ایران پدیده‏ای وارداتی است که با طول عمر دویست ساله، هنوز نتوانسته به آن جایگاه بایستۀ توسعه‏یافتگی دست یابد. دلایل و موارد مختلفی بر عدم توسعه تئاتر ایران صحه می‏گذارد که اساسی‏ترین آن، فقدان زیرساخت‏های مناسب و رشد طبیعی و تدریجی است. فرایندی که در اکثر کشورها دنبال شده است و تا کشورها برخوردار از جریان تئاتر شده‏اند. به طور نمونه آمریکا کشوری است که همزمان با ایران یا قدری زودتر از نظر تاریخی، به تئاتر مدرن دست یافته است ولی در یک فاصلۀ زمانی کوتاه در مکانتی که امروز از آن برخوردار است، قرار گرفته است. تئاتری که حدود دو سدۀ پیش وارد امریکا شد، یک تئاتر خارجی و وارداتی بود. ورود این هنر به آمریکا، همانند دیگر اشکال زندگی دستاورد مهاجران بود. تئاتر مهاجر با همۀ تجهیزات و اشکال از راه آبی و از خارج وارد این کشور شد. کشوری که دست به این اقدام زد، کشور حاکم یعنی انگلیس بود.

علاقمندان میتوانند در شماره جدید فصلنامه علمی و پژوهشی تئاتر مقالاتی با عناوین " جستاری روانکاوانه بر شخصیت­های زن نمایشنامه ملکه زیبایی­لی­نین با تاکید بر شاخصه­ی خشونت و بر اساس نظریات ژاک لکان" "نوشته  " آرزو بابایی ، مصطفی مختاباد ، محمدرضا شریف­زاده" ، " بررسی جامعه‌شناختیِ "کنش مشترک" از منظر تعامل‌گرایی نمادینِ هربرت بلومر در نمایشنامه‌ی تاریخی- سیاسیِ فَنشِن نوشتۀ دیوید هِر" نوشته " فاطمه عبدوس " ، ناهید احمدیان "" ،" تحول تاریخی نگاشت استعاری قلمروهای مفهومی شهر و تئاتر؛ از پولیس تا شهر مدرن " نوشته " بهروز محمودی بختیاری ، محمدباقرقهرمانی ، رفیق نصرتی " ، " مقایسه جلوه­های نمایشی هویت ایرانی در نمایشنامه­های سه دهه اخیر ایران(1360-1390)" نوشته " سیمین مشکواتی ، محمد جعفر یوسفیان کناری " ، " تکه‏چین‏نویسی، کوشش‏های مدرن، رهیافت‏های پست‏مدرن ؛زمینه‏ها، عناصر، روش‏ها، تأثیرات و چالش‏های نمایشنامه‏نویسی تکه‏چینانه" نوشته " بهرام جلالی پور " ، " موسیقی دستگاهی، بستری مناسب برای شکل گیری تعزیه ایرانی " نوشته " عبدالحسین مختاباد " ، " کارکرد "حضور غائب"" و فضای خارج صحنه" در نمایشنامة چیزهای پیش پا افتاده نوشته سوزان گلسپل" نوشته: " نرگس یزدی "  بخوانند.

.

.

.

.

.

علاقمندان و پژوهشگران محترم می توانند چکیده مقالات فصلنامه را از طریق فایل های زیر مطالعه کرده و برای دریافت کامل متن مقالات به سایت  www.magiran.com مراجعه فرمایند.
نظرات کاربران